آینده به صنعت تفریحات تعلق دارد

ایرج جهانگیر - مدیرعامل پارک ارم
امروز می‌بینیم که در سراسر جهان شهربازی‌ها و به‌طورکلی نگاه به یک صنعت تفریحی از درجه اهمیت جدی برخوردار شده و می‌توان به آینده آن امیدوار بود. دلیل اصلی این تغییر نگرش را می‌توان پیشرفت علم و بهبود تجهیزات شهربازی‌ها دانست که بیشتر به بحث تفریح پرداخته‌اند.


این نگاه در ایران هم به وجود آمده و به‌مرور پررنگ‌تر می‌شود. واقعیت این است که نگاه مردم و مسئولان به این صنعت در سال‌های قبل یعنی هفت سال یا ده سال قبل نسبت به آنچه امروز شاهدش هستیم واقعاً بسته‌تر بود. اکنون کارهای خوبی در این حوزه و در چند سال اخیر انجام‌شده که بالا رفتن انتظارات مردم را به همراه داشته و به همان میزان موردتوجه مسئولان نیز قرار گرفته است.
در صنعت تفریحات و مخصوصاً شهربازی‌ها، ساخت دستگاه‌ها و تجهیزات، یک علم محسوب می‌شود. در گذشته نهایت یک دستگاه چرخ‌وفلک با استفاده از آهن، اتاقک و یک موتور ساخته می‌شد. اما امروز با نگاه به دستگاه‌های مدرن می‌توان متوجه شد که هر قسمت از وسایل شهربازی با علمی بسیار دقیق ساخته‌شده‌اند. کارشناسان این حوزه باید میلی‌مترها و میلی‌گرم‌ها را در ساخت یک دستگاه رعایت کنند. چون کمی تغییر کردن این اعداد باعث به خطر افتادن جان انسان‌ها خواهد شد.
برای مثال دستگاه سقوط آزاد را نگاه کنید که ۳۰ نفر را ۱۳۰ متر بالا برده و با سرعت ۱۰۰ متر بر ثانیه رها می‌کند. اگر این دستگاه اندکی اختلال داشته باشد، جان همه انسان‌ها به خطر خواهد افتاد.
در کشور ما نیز صنعت تفریحات می‌تواند باعث جذب گردشگر شود ولی روی این موضوع آن‌چنان که باید کار نشده است. بسیاری از هموطنان ما هستند که به خاطر تفریحات و سوار شدن در دستگاه‌های هیجانی شهربازی‌های روز دنیا از کشور خارج می‌شوند. همچنین برای جذب گردشگر باید ایرلاین‌های خوب، هتل‌های روز دنیا و مواردی از این دست نیز وجود داشته باشد.
آینده به صنعت گردشگری تعلق دارد و اگر کشوری بخواهد پیشرفت کرده و شکست نخورد باید یک هدف ویژه‌ای برای این صنعت در نظر بگیرد که بخش عمده‌ای از آن را تفریحات تشکیل می‌دهد. درحال‌حاضر درآمدی که از گردشگری به وجود آمده در حال رقابت با صنعت نفت در کشورهای دیگر است اما هنوز در ایران این موضوع جدی گرفته نمی‌شود.
تعداد کمی گردشگر به واسطه پیست‌های اسکی خوبی که در کشور وجود دارد به ایران می‌آیند اما هنوز از نظر جذب گردشگر در صنعت تفریحات بسیار عقب هستیم. امیدوارم در آینده این شرایط تغییر کند.