فرصت‌ها و چالش‌های پیش روی صنعت تفریحات در برنامه تلویزیونی «بارکد»

سلگی، بیات و دیگران درباره شهربازی‌ها چه گفتند؟ + تصاویر

محمد مراد سلگی در مصاحبه با برنامه تلویزیونی بارکد اظهارکرد: حدود ۸۰ درصد وسایل تجهیزات شهربازی‌های روباز درداخل و مابقی ۲۰ درصد نیز قطعات و وسایل جانبی است.

تفریحات نیوز - تاکنون دو برنامه بارکد به مسائل مربوط به تجهیزات شهر بازی و فرآیند تولید تجهیزات خانه‌های بازی و مهدکودکی پرداخته است. در این گزارش خلاصه‌ای از این دو برنامه را که در مورد صنعت شهربازی بوده و نمایندگان این صنعت در آن به چالشهای پیش رو تولیدکنندگان را مطرح نموده‌اند می‌خوانید.

barcode03.jpg

*حداقل حوادث را در صنعت تفریحات داریم

در ادامه برنامه بیات اظهار داشت: تولید در ایران عشق می‌خواهد. حالا در حوزه صنعت تفریحات با مسئولیت بالایی که نسبت به جان بچه ها باید قائل بود فکر می‌کنم این عشق و علاقه باید دوچندان باشد.

barcode02.jpg

وی با اشاره به وضعیت صنعت تفریحات در ایران و جهان تصریح کرد: در ایران از عمر صنعت تفریحات نیم قرن زمان می‌گذرد. در ابتدا فقط یک شهربازی در تهران داشتیم و در مرور زمان تعداد آنها بیشتر شد. اولین تجهیزاتی که وارد ایران شد از طریق کشور ایتالیا بود. هنوز هم ایتالیایی ها بهترین دستگاه‌ها را تولید می‌کنند. بعد از انقلاب گروهی از فعالان این عرصه تصمیم گرفتند با الگو برداری از صنایع تفریحی خارجی، اقدام به تولید برخی ماشین آلات تفریحی کردند که البته نتیجه بسیار موفقی داشت.

مدیر گروه صنعتی بیان در پایان گفت: سعی و خطا در این زمینه پس از چند سال به بار نشست و باید بگویم در قیاس با دیگر صنایع ما حداقل حوادث را نسبت به تولیدات داخلی خودمان داشتیم.

محمد مراد سلگی پدر صنعت تفرریحات، مهدی بیات مدیر گروه صنعتی بیات و جواد رشید مدیرعامل گروه صنعتی ایمن سازان به نمایندگی از سایر فعالان این صنف حضور داشتند.

رشید در ابتدا پیشرفت این صنعت در سال‌های اخیر را مطرح کرده و گفت: در گذشته تولید‌کنندگان بر اساس کپی کاری و از روی عکس و با سعی و خطا اقدام به تولید دستگاه‌ها می‌کردند در حالی‌که در صنعت شهربازی بحث ایمنی، خلاقیت و نوآوری نقش تعیین کننده‌ای در توسعه و حل مشکلات این صنعت دارد.

bacode04.jpg

وی افزود: چالش هایی که به واسطه تولید برمبنای کپی برداری اتفاق می‌افتاد به سه دسته تقسیم می‌شد:

۱- چون بر اساس سعی و خطا تولید شده بود در نتیجه، احتمال ایجاد خطای منجر به فاجعه را زیاد می‌کرد

۲- امکان محاسبه دقیق مشخصات دستگاه امکان‌پذیر نبود و در نتیجه امکان تعیین طول عمر دستگاه و شرایط استفاده از دستگاه میسر نبود.

۳- چون بر اساس سعی و خطا ایجاد می‌شد در نتیجه تولید‌کننده حاضر به ریسک کردن و تغییر در مشخصات دستگاه نمیشد و دستگاهها سالیان سال بدون هیچگونه نوآوری تولید می‌شدند.

وی همچنین تصریح کرد: تا قبل از دهه ۹۰ تولید‌کنندگان، بهره برداران، متولیان و خود مردم تفاوت بین شهربازی‌های ایران را با سایر کشورها متوجه شدند و خواستار تغییر در روند تولید دستگاهها شدند.

پس ازاین جریان دو راه پیش بای متولیان قرار داشت یا اینکه واردات انجام شود که با توجه به قیمتهای گزاف توجیه اقتصادی نداشت و یا اینکه بر اساس استانداردهای نوین دستگاهها در داخل تولید شوند.

*آماری جالب از وضعیت شهربازی ها

در ادامه پیش کسوتان این صنف به این سوال که چه میزان از وسایل شهربازی در داخل تولید می‌شود پاسخ دادند:

محمد مراد سلگی در پاسخ به این سوال اظهارکرد: حدود ۸۰ درصد وسایل تجهیزات شهربازی‌های روباز درداخل و مابقی ۲۰ درصد نیز قطعات و وسایل جانبی است.

barcode05.jpg

وی دستگاه‌ها را به دوبخش روباز و سرپوشیده تقسیم کرد و گفت: برای دستگاهای in door حدود ۷۰ الی ۸۰درصد داخلی و مابقی وارداتی است. دستگاه‌های outdoor نیز حدود ۸۰ الی ۹۰ درصد داخلی و مابقی خارجی است.

وفایی نیز معتقد بود که غیر از وسایل شهربازی‌های سرپوشیده که بخشی از انها وارداتی می‌باشد ۹۰ درصد وسایل شهربازی‌های روباز توسط همکاران ایرانی ساخته شده است.

همچنین شاپور انصاری تصریح کرد: حدود ۵۰ الی ۶۰ درصد دستگاه‌ها ایرانی و مابقی وارداتی است که البته موضوع تحریم‌ها اخیرا باعث کاهش تولید در ایران شده است.

در مورد این سوال که آیا تولید در ایران مقرون به صرفه هست یا خیر نیز مهین خاکی به عنوان یکی از فعالان عرصه صنعت تفریحات اظهارکرد: هزینه حمل‌ونقل و دوری مسافت از جمله مواردی است که اهمیت دارد. در ایران با ۶۰ درصد هزینه کالاهای وارداتی می‌توان تولید نمود

در پایان نیز حسینی به عنوان مدیرعامل شرکت نگاران اظهارکرد: صنعت تفریحات به دلیل این که مانع خروج ارز از کشور می‌شود، بنابراین تولید محصولات ایرانی بسیار مقرون به صرفه است. ولی تولیدکنندگان به دلیل مشکلات ارزی پیش آمده و عدم حمایت، دل شکسته شده و فقط به خاطرانسانیت و ملی گرایی به کار خود ادامه می‌دهند.