رئیس اداره استاندارد ملایر:

اغلب وسایل بازی کودکان فاقد استاندارد هستند

رئیس اداره استاندارد ملایر گفت: بسیاری از شهربازی‌ها و وسایل بازی کودکان در پارک‌ها فاقد استاندارد هستند که امیدواریم شهرداری هر چه سریعتر همکاری لازم برای اصلاح و استانداردسازی این وسایل را انجام دهد.

تفریحات‌نیوز- داریوش خالقی در گفت‌وگویی در ملایر اظهار کرد: با توجه به پیشرفت روزافزون فناوری و لزوم کنترل‌های لازم در تولید فرآورده‌ها و خدمات قابل ارائه به مصرف‌کنندگان طی دهه‌های اخیر و ضرورت کیفی‌سازی محصولات داخلی لزوم اجرای استانداردها در موارد متعدد بیش از گذشته نمایان شده است.

وی بیان کرد: در این راستا سازمان ملی استاندارد ایران علاوه بر گسترش و تدوین استانداردهای ملی در مباحث مختلف در بسیاری از مواردی که ضرورت‌های جامعه ایجاب می‌کند ورود کرده و نظارت‌های خود را در راستای اجرای استانداردها گسترش داده است.

رئیس اداره استاندارد ملایر گفت: در این زمینه امروز اجرای استانداردها در خصوص بسیاری از کالاها و خدمات قابل ارائه به مصرف‌کنندگان مشاهده می‌شود و به عنوان یکی از اصول مهم در انتخاب محصول توسط مشتری مد نظر است.

وی با بیان اینکه اداره استاندارد ملایر در راستای اجرای اهداف سازمانی و با توجه به امکانات و توانمندی‌های موجود اقدامات لازم در راستای اجرای استانداردها را به عمل آورده است تصریح کرد: در موضوعات متعدد قابل ارائه به مصرف‌کنندگان از جمله محصولات و همچنین خدمات ورود پیدا کرده است.

خالقی گفت: این اداره با بهره‌گیری از توانمندی‌های تخصصی و کارشناسی بخش دولتی و بخش خصوصی سعی در ارتقای کیفی فرآورده‌ها و خدمات قابل ارائه به شهروندان بوده و در راستای انجام وظایف خود اقدامات قابل قبولی را داشته است.

وی با اشاره به دستاوردهای انقلاب اسلامی طی ۴۰ سال گذشته در حوزه‌های مختلف افزود: تا قبل از پیروزی انقلاب بحث نظارت بر واحدها و استانداردسازی بسیار کم بوده که بعد از پیروزی آن خدمات استاندارد با هدف کیفیت بهتر و ارائه خدمات مناسب به مردم چند برابر شده است.

رئیس اداره استاندارد ملایر استانداردسازی شهر بازی‌ها را یک موضوع مهم عنوان کرد و گفت: بسیاری از شهربازی‌ها و وسایل بازی کودکان در پارک‌ها فاقد استاندارد هستند که امیدواریم شهرداری هر چه سریعتر همکاری لازم برای اصلاح و استانداردسازی این وسایل را انجام دهد.

وی با بیان اینکه محصولات مشمول استاندارد اجباری زیر نظر اداره استاندارد هستند گفت: پروانه واحدهای استاندارد اجباری هر سه سال یک بار تمدید می‌شود.

خالقی با بیان اینکه اداره استاندارد ملایر علاوه بر نظارت بر واحدهای شهرستان ملایر نهاوند و تویسرکان را پوشش می‌دهد گفت: پیگیری اهداف در راستای ارتقای کیفی محصول، تشویق واحدهای تولیدی محصولات غیر اجباری برای اخذ پروانه، پیگیری استانداردسازی فرآیند در واحدهای تولید خشکبار، با هدف ارائه پروانه استاندارد در راستای تسهیل و تسریع در امر صادرات محصول و... از برنامه‌های در دستور کار استاندارد ملایر در آینده است.

وی با اشاره به عملکرد این اداره در ۱۰ ماه گذشته افزود: در امسال ۲۸ مورد پروانه و مجوز کاربرد علامت استاندارد توسط این اداره صادر شده است.

رئیس اداره استاندارد ملایر تعداد بازدیدهای فنی و نظارتی را در این مدت ۹۰ مورد برشمرد و گفت: تعداد نمونه‌برداری محصولات نیز در ۱۰ ماهه امسال ۶۹۴ مورد بوده است.

وی صدور تاییدیه ایمنی و کیفیت آسانسور را ۶۳ مورد دانست و از صدور ۴۹۱ مورد گواهینامه انطباق کالاهای صادراتی برای ۱۶ هزار و ۳۰۶ تن محموله خبر داد.

خالقی تعداد بازرسی‌ها از شهربازی را ۱۳ مورد، نمونه‌برداری از بازار فلزات طلا را ۱۲ مورد و بازرسی از بازار عرضه محصول را نیز ۵۰۱ مورد دانست.

وی تعداد بررسی صحت عملکرد نازل‌های سوخت را ۵۰۰ مورد و بررسی صحت عملکرد لوازم توزین در واحدهای صنفی را ۶۰۰ دستگاه عنوان کرد و خاطرنشان کرد: اقدامات حقوقی انجام شده در ۱۰ ماهه امسال نیز ۶ مورد بوده است.

منبع: فارس