مدیر بازرگانی شرکت «GSA» در گفت‌وگو با تفریحات‌نیوز؛

«ریسک‌پذیری» عاملی موثر برای توسعه صادرات

قاسم‌زاده گفت: متاسفانه تولیدکنندگان ما تا حدی در زمینه سرمایه‌گذاری و هزینه برای بازاریابی و تبلیغات دارای ضعف هستند، و می‌شود گفت عدم ریسک‌پذیری تا حدی مانع پیشرفت در حوزه صادرات است.

تفریحات‌نیوز- علی قاسم‌زاده، مدیر بازرگانی شرکت «GSA» در گفت‌وگو با تفریحات‌نیوز گفت: ما در سال ۹۷ به کشورهای عراق، سلیمانیه (کردستان عراق)، افغانستان و ازبکستان صادرات داشتیم و این فرآیند همچنان ادامه‌‌دار خواهد بود، گفتنی است که امسال در نمایشگاه آتراکس ترکیه هم شرکت کردیم و برنامه‌های خوبی برای آینده داریم.

وی خاطرنشان کرد: از زمانی که نرخ دلار دچار نوساناتی شد، واردکنندگان دیگر قادر به تهیه اجناس مورد نظرشان نبودند. اگر چه شرکت ما همچنان واردات دارد، اما از زمانی که این رویه به صرفه نبود تولید محصول افزایش پیدا کرد و از طرفی با پایین آمدن نرخ جهانی ارز کشور ما، شرکت‌های همسایه توان خریدشان چند برابر شد و همین امر شرایطی را یاجاد کرد تا آنها برای خرید از ما ترغیب شوند. بنابراین به لحاظ کلی سال ۹۷ بهتر از سال‌های گذشته بود.

وی افزود: برای آینده هم مسلما یک سری از کشورها را برای کار و سرمایه‌گذاری مورد هدف قرار دادیم و مطمئنیم با این قیمت‌ها و کیفیت محصولاتی که داریم حتما موفق می‌شویم.

قاسم‌زاده اظهارداشت: زمانی که یک جنسی را وارد می‌کنیم در ابتدا شاید درآمد حاصل از آن بسیار کم به چشم بیاید، دامنه سود برای فرد یا شرکت فروشنده ممکن است در یک سطح باشد. ما با این شرایط که درآمد هیات مدیره و شخص مدیر یکسان بوده توانستیم درآمدهایمان را افزایش دهیم.

مدیر بازرگانی «GSA» درمورد راهکارهای توسعه صادرات گفت: چند نکته در این مسیر بسیار اهمیت دارد، گام اول افزایش کیفیت و  گام دوم تمرکز بر توان تولید است. زمانی که ما روی این دو موضوع کار می‌کنیم همزمان می‌توانیم با شرکت در نمایشگاه‌های دیگر از جمله صنعت تفریحاتت تهران، آترکس ترکیه و یا رویداد چین بخش صادراتمان را گسترش‌ دهیم و از این طریق وارد بازار جهانی شویم.

قاسم‌زاده ادامه داد: تا امروز بهترین نکاتی که به ذهنمان رسیده اول شرکت در نمایشگاه‌های مربوطه و پس از آن باید ببینیم کدام یک از کشورهای مورد نظر ما دارای موقعیت بهتری است تا یکی از دفاتر نمایندگی فروش برای خارج از کشور را در آن ایجاد کنیم.

وی به عوامل عدم پیشرفت در عرصه صادرات اشاره کرد و افزود: متاسفانه تولیدکنندگان ما تا حدی در زمینه سرمایه‌گذاری و هزینه برای بازاریابی و تبلیغات دارای ضعف هستند،. باید گفت عامل ترس و عدم ریسک‌پذیری تا حدی مانع پیشرفت در حوزه صادرات می‌باشد. بنابراین اگر یک شرکت و یا واحد تولیدی بخواهد محصولی را وارد بخش صادرات بکند و قصد توسعه و گسترش آن را داشته باشد می‌بایست در مقاطعی قدرت ریسک‌پذیری را برای فعالیت‌ها، تبلیغات و یا بازاریابی داشته باشد.

قاسم‌زاده در خصوص حمایت‌های دولت از تولیدکنندگان گفت: دولت تا الان هیچ تسهیلاتی در اختیار ما نگذاشته اما مشکلات این صنعت را هم نمی‌توان به کلی به گردن دولت انداخت زیرا در این عرصه صنفی هم نداشتیم برای تولیدکنندگان صنعت تفریحات که پیرامون این چالش‌ها با دولت مذاکره کنند. بسیاری از بخش‌های دولتی حتی صنف ما را نمی‌شناسند و این تا حدی تقصیر خودمان هم بوده که کسی را نداشتیم تا مطالباتمان را از دولت پیگیری کند.

وی به برنامه‌های آینده شرکت بازرگانی «GSA» اشاره کرد و گفت: ما برای شرکت در رویدادهای خارجی برنامه‌هایی را اندیشیدیم که نمایشگاه آتراکس ترکیه نخستین نمایشگاهی است که قصد شرکت در آن را داریم و اهداف بعدی ما نمایشگاه قطر و روسیه نیز می‌باشند. در خصوص امتک باید بگم که برگزاری آن بسیار قوی بود و من فکر میکنم اگر با همکاری نمایشگاه‌های دیگر بتوانند هیات‌های بازرگانی را به نمایشگاه بیاورند نیز در برگزاری نمایشگاه تاثیر بسیاری خواهد داشت.