معرفی کامل پارک شهر تهران + تصاویر

از خیابان‌های وحدت اسلامی، بهشت، خیام و دکتر فیاض‌بخش می‌توانید به پارک شهر تهران مراجعه کنید.

تفریحات‌نیوز: دلیل اینکه وسعت این پارک این‌قدر زیاد است و می‌توانید از خیابان‌هایی که فاصله‌ بسیار زیادی از هم دارند به این پارک هشت هکتاری مراجعه کنید این است که این پارک قبلاً یک محله بوده به نام محله‌ سنگلج؛ این محله بخاطر مردم مبارزش به‌صورت کامل توسط حاکم حکومت پهلوی اول تصرف و تخریب می‌شود. در سال ۱۳۳۹ پارک بزرگی تحت عنوان پارک شهر به‌جای آن تأسیس می‌شود.

شهربازی پارک شهر

پارک شهر تهران هم‌ اکنون شش در برای ورود دارد. اگر از درِ جنوبی وارد شوید، در قسمت سمت چپ، چرخ و فلکِ شهر بازی دیده می‌شود. یک شهربازی جذاب که لذت سوار شدن بر چرخ‌ و‌ فلک و مشاهده تمام پارک از ارتفاع، خالی از لطف نیست. معرفی دیگر وسایل بازی این شهربازی، بماند برای کسانی که حضوراً مراجعه می‌کنند! اما اگر می‌خواهید از وسایل بدنسازی عمومی پارک استفاده کنید می‌توانید از کنار شهربازی به سمت غرب پارک تشریف بروید.

psh1.jpg

در قسمت شمال غربی پارک یک ورزشگاه بزرگ وجود دارد که در آن سالن بدنسازی و کلاس‌های ورزشی اعم از ژیمناستیک، کاراته، کنگ‌فو، تکواندو، کیک‌بوکس، دفاع‌شخصی و … برگزار می‌شود. اگر هم به ورزش دوچرخه سواری علاقه‌مند هستید می‌توانید به کیوسک اجاره دوچرخه مراجعه کنید. در این پارک برای دوچرخه سواران محترم، خط ویژه‌ تردد دوچرخه تدارک دیده شده تا راکبان عزیز موجب اذیت افراد پیاده نشوند. اگر دوست دارید کمی هیجانی شوید، در قسمت پشتی ساختمان خانه فرهنگ بهشت، می‌توانید سوار شدن بر اهرم راپل را تجربه کنید و از هیجان حرکت سریع با سیم راپل لذت ببرید.

خانه فرهنگ بهشت

خانه فرهنگ بهشت محلی علمی فرهنگی برای علاقه‌مندان است. کلاس‌ِ زبان‌های چینی‌، فرانسوی، عربی و انگلیسی در این مرکز دایر است. از دیگر برنامه‌ها می‌توان به قسمت کلبه‌ شادی، واقع در همین بخش اشاره کرد که کلاس‌هایی مشترک برای خردسالان و مادران‌شان برگزار می‌شود. کلاس‌هایی مانند قصه‌گویی و شعر که باعث خلاقیت کودک می‌شود. در کلبه شادی کلاس فوتبال (پسران) خوشنویسی، نقاشی، چرتکه، سفال و کلاس‌های تقویتی درسی برگزار می‌شود. شماره تماس این بخش ۶۶۷۵۵۵۳۶ الی ۷ است.

psh2.jpg

موزه صلح پارک شهر

یکی از بخش‌های مهم پارک که پیشنهاد می‌شود حتماً به آن سر بزنید موزه صلح تهران است. این موزه در بخش شمال مرکزی پارک واقع است. موزه‌ای که موسسان آن، افرادی هستند که متضرر از جنگ و دوستدار ترویج صلح و پرهیز از خشونت در تمام جهان‌اند. این موزه تاکنون جوایز متعددی از سرتاسر جهان دریافت کرده که در میان این جوایز، جایزه‌هایی از سازمان حقوق بشر، از کشور ژاپن و از سازمان‌ها یا موسسات حقوق بشری مطرح دنیا به چشم می‌خورد.

psh3.jpg

ساعت کاری این موزه هر روز از ساعت ۹ صبح تا ۵ عصر است. مدارس، دانشگاه‌ها و سایر مراکز می‌توانند به‌صورت گروهی اقدام به بازدید از این موزه کنند. هزینه‌ ورود به موزه رایگان است و مبلغی بابت بازدید و استفاده از روایت روایتگران این مرکز دریافت نمی‌شود. در مرکز پارک مجسمه پرنده‌ای که مربوط به همین موزه است خودنمایی می‌کند. عنوان این مجسمه، صلح و دوستی نام دارد.

باغ پرندگان پارک شهر تهران

باغ پرندگان مزیت دیگر پارک شهر تهران است. باغی بسیار زیبا و رویایی برای دیدن گونه‌های مختلف پرندگان آزاد، در وسط هوای آلوده جنوب شهر تهران. در این باغ ۸۵ گونه پرنده موجود است. دوازده قفس و پنج محوطه باز با پرندگانی همچون: طوطی برزیلی، طوطی آرا، طوطی خاکستری، طوطی کاکل زرد، فنچ وایدا، فنچ نرگس، طاووس، قرقاول، بوقلمون، شترمرغ، آهو و مرغ‌های زینتی و … در اینجا موجود هستند. کارشناسان این باغ در سایت پرنده نگری پارک مستقر هستند، برای اینکه شما را بهتر راهنمایی و پاسخ‌گوی سوالاتتان باشند.

psh4.jpg

آکواریوم پارک شهر تهران

آکواریوم پارک شهر در ضلع جنوب شرقی پارک واقع است. یک آکواریوم جذاب با گونه‌های مختلفی از ماهی‌هایی که شاید تابحال تجربه دیدن آنها را نداشته باشید. فروشگاهی مربوط به تجهیزات نگهداری ماهی در اینجا موجود است که می‌توانید غذای‌ماهی، شیشه‌ آکواریوم و وسایل مربوط به تزئین و … را از اینجا خریداری کنید.

psh5.jpg

سفره خانه پارک شهر

اگر وقت نماز و ناهار یا شام رسیده است، برای خواندن نماز می‌توانید به ضلع جنوبی پارک بروید. برای صرف غذا به سفره‌خانه‌ سنتی سنگلج با موسیقی سنتی زنده در بخش شرقی پارک مراجعه کنید.

دریاچه پارک شهر تهران

دریاچه پارک شهر یکی دیگر از گزینه‌های تفریحی این پارک است که مجهز به قایق‌های رکابی است. در فصل تابستان می‌توانید از این قسمت بهره‌مند شوید. هرچند که با شنیدن نام این دریاچه، یادِ خاطره تلخ غرق شدن چند دانش‌آموز عزیز میهن برای‌مان تداعی می‌شود.

psh6.jpg

بعد از این‌ همه تعریف نوبت نقد و دیدن نیمه خالی لیوان است. متأسفانه چندی است که کتابخانه پارک شهر تخریب شده است. حتی نخستین درِ جنوبی پارک که کنار کتابخانه قرار دارد هم مسدود است. ظاهراً خبری هم از ساخت مجدد این کتابخانه نیست. تالار مطالعه بسیار بزرگی که برای مطالعه باید اول صبح به آن مراجعه می‌کردی تا بتوانی صندلی برای نشستن پیدا کنی. مخصوصاً در ایام امتحانات و کنکور که جرأت نمی‌کردی بروی سرویس بهداشتی؛ از ترس اینکه بعد از برگشت، صندلی‌ات سرجایش نباشد.

بوستان شهر

روی صندلی‌ها کاپشن، کیف، کتاب و باقی وسایل‌مان را می‌گذاشتیم که نکند افراد ایستاده‌ و منتظر خالی شدن صندلی، نگاه چپی به صندلی‌مان داشته باشند. تازه برای استفاده از سریس بهداشتی باید در صف انتظار قرار می‌گرفتیم. زیرا تالار مطالعه‌ای که حداقل ۱۰۰۰ صندلی داشت، فقط ۲ سرویس بهداشتی برای آن در نظر گرفته‌ شده بود. بعضی‌ها چند دقیقه پیاده روی می‌کردند تا از سرویس‌های دیگر نقاط پارک استفاده کنند.

برخی مسئولان اخموی کتابخانه که ذره‌ای فهم رفتار فرهنگی نداشتند هم به کنار. چند روز پیش که اطرف پارک قدم می‌زدم، به‌صورت اتفاقی چشمم به مکان جدید مهدکودک پارک افتاد. این مهد که قبلاً در ساختمان کتابخانه قرار داشت، اکنون به ضلع جنوب شرقی پارک منتقل شده است. درِ ورودی مهدکودک بیرون پارک و در مجاورت هوای آلوده و پرترافیک بازار تهران قرار دارد نه مرکز خوش‌ آب‌وهوای پارک.

جدای از تمام مسائل مطروحه، آب و هوای این پارک خیلی عالی است. مخصوصاً اینکه در مجاورت دوخیابان شلوغ و پرترافیک که سروصدای بسیار زیادی دارند، بتوانی وارد یک محیط بسیار آرام بشوی. اینکه بتوانی از محیطی سرسبز لذت ببری و تا جایی که چشم کار می‌کند، درخت و سبزه و گل ببینی. این کنتراست فضا در نوع خود بسیار بی‌نظیر و مفرح است.

منبع: نابرو