درخشش جهانی امتک؛ وظیفه‌ای بر دوش فعالان عرصه تفریحات

میلاد محمدی – سردبیر

milad.jpg

رویداد صنعت تفریحات حالا دیگر قریب به یک دهه سابقه دارد. در دنیای فعالان صنعت نمایشگاهی، عناوینی که عمر آن‌ها به حدود ۱۰ سال می‌رسد، جایگاه و احترام خاصی پیدا می‌کنند. اما آیا مجموعه‌های فعال در زمینه ساخت و تولید دستگاه‌های بازی، توزیع‌کنندگان، شهربازی داران و صاحبان پارک‌های آبی هم این ارزش و احترام را برای این رویداد قائل هستند؟ آیا شرکت‌های فعال در این زمینه که تعداد آن‌ها هم کم نیست، وظیفه خود را نسبت به حفظ و حراست تنها رویداد صنعت تفریحات در کشور درک کرده‌اند؟

بر اساس آمارهای بین‌المللی شرکت‌های بزرگ در سراسر جهان حدود ۱.۵ درصد از مجموع درآمد سالانه (بدون در نظر گرفتن سود) را صرف حضور در رویدادهای بین‌المللی می‌کنند. که البته بخش مهمی از این هزینه را باهدف توسعه صنعتی در کشور خودشان و برای حضور در رویدادهای نمایشگاهی ملی در نظر می‌گیرند.

در ایران اما نگاه درستی به رویدادهای نمایشگاهی وجود ندارد. نمایشگاه ازنظر بیش از ۹۰ درصد فعالان بازار، یک اهرم تبلیغاتی برای درآمد بیشتر است. بنابراین صنایع مختلف به‌محض اینکه فضای درآمدی خود را در معرض خطر رکود یا تحریم می‌بینند، بلافاصله بخش تبلیغات خود را محدود می‌کنند. این یعنی کم‌رنگ شدن حضور آن‌ها در رویدادهای نمایشگاهی.

این در حالی است که به عقیده کارشناسان حرفه‌ای در حوزه توسعه کسب‌وکار، صنعت نمایشگاهی بیش از ۱۰ کارکرد اصلی برای مشارکت‌کنندگان در پی دارد که تبلیغات فقط یک مورد از آن‌هاست. خصوصاً برای صنایع نوپا و درحال‌توسعه نظیر صنعت تفریحات، که قرار گرفتن در فضای نمایشگاهی بیش از آنکه جنبه تبلیغاتی داشته باشد، ابزاری مؤثر برای شناخت بهتر بازار، برقراری ارتباط مؤثر با رقبا و پیدا کردن راهکارهای تخصصی برای توسعه بازار آن‌ها خواهد بود.

با نگاهی به صنایع قدرتمند کشور می‌توان جایگاه رویدادهای نمایشگاهی را به‌خوبی در توسعه آن‌ها مشخص کرد. صنایع غذایی ایران چه در داخل و چه در خارج از کشور به‌خوبی فعالیت دارد. این در حالی است که رویداد «آگروفود» به‌عنوان یکی از ۵ برند برتر نمایشگاهی در جهان شناخته می‌شود که بیش از ۲ دهه با حضور گسترده فعالان صنایع غذایی در تهران برگزار می‌شود.

در حوزه صنعت چاپ و کاغذ نیز فعالیت گسترده‌ای در جریان است که البته این صنف هم به مدد دارا بودن رویدادی بیست‌وچندساله برای فعالان بین‌المللی شناخته‌شده است.

نباید فراموش کرد که در مسیر حضور پررنگ شرکت‌های مختلف و فعالان صنعتی در رویدادی نظیر امتک، قطعاً نمایشگاه نیز فرصت ظهور و بروز بیشتری پیدا خواهد کرد. نمایشگاهی که سال‌به‌سال وسعت آن افزایش پیدا می‌کند، هر بار مشهور و مشهورتر شده و توجه فعالان بین‌المللی نیز به آن جلب خواهد شد. در این شرایط حضور شرکت‌های معتبر خارجی هم هرسال با رشد چشمگیری مواجه خواهد شد.

این مسیر درنهایت فضای برد - برد را هم برای برگزارکنندگان و هم برای مشارکت‌کنندگان فراهم می‌کند که یک‌طرف آن شرکت‌های فعال قرار دارند که به‌واسطه حضور در یک رویداد داخلی خودشان را به‌صورت بین‌المللی معرفی کردند و در سوی دیگر یک برند جهانی و شناخته‌شده به نام «امتک» وجود دارد که در مرحله اول به‌عنوان قدرت اول خاورمیانه شناخته می‌شود و در ادامه مسیر رقیبانی از آسیا و اروپا را به رقابت می‌طلبد.

در آخر باید گفت برای رشد و درخشش هر چه بیشتر نمایشگاه امتک، بار سنگینی روی دوش تک‌تک فعالان این عرصه سنگینی می‌کند و آن‌ها باید با حضور و حمایت از این رویداد، هرسال یک گام روبه‌جلو در حوزه صنایع تفریحی بردارند.