برند سازی؛ اصل اساسی در صنعت تفریحات

رضا چراغی‌فر؛ مدیرعامل آشوش اربیل (گروه شرکت‌های AMEK)

cheraghifar.jpg

در اصطلاح رایج این روزها "شرایط تحریم" برچسبی کلی است که به مجموعه‌ای متنوع از شرایط نابسامان فعلی در اقتصاد کشور اشاره می‌کند.

از دید سازنده‌ها و واردکننده‌های تجهیزات شهربازی می‌توان این شرایط جدید را به‌صورت زیر دسته‌بندی کرد:

الف. کاهش قدرت خرید شهربازی برای دستگاه‌های جدید در پی کاهش مشتری‌های شهربازی

ب. کاهش شدید ارزش ریال و گرانی مواد اولیه داخلی

پ. افزایش چند صددرصدی نرخ ارز در مدت چند ماه و گرانی قطعات مرغوب خارجی

با مدیریت و برنامه‌ریزی صحیح، این شرایط جدید برای سازنده‌های تجهیزات و طراحان سیستم‌های اتوماسیون شهربازی در ایران می‌تواند به‌عنوان "فرصت طلایی" برای فتح بازارهای صنعت تفریحات کشورهای اطراف استفاده شود.

نرخ جدید دلار که بین ۳ تا ۴ برابر سال قبل است باعث کاهش شدید هزینه‌های زیر برای سازنده‌هایی با هدف‌گذاری صادرات خواهد شد:

- نیروی انسانی اداری و کارگاهی

- طراحی و نمونه‌سازی

- حمل

- نصب و تعهدات گارانتی

- اقلام تبلیغاتی و نمایشگاه‌های داخلی

همان‌گونه که مختصراً بیان شد، واقع‌بینی و سرعت عمل یک سازنده ایرانی در شرایط جدید می‌تواند فرصتی تاریخی برای رشد و افزایش توان رقابتی او با سازنده‌های ترکیه - به‌عنوان مهم‌ترین رقیب منطقه‌ای - فراهم آورد.

فرصتی که سال‌ها توسط کشورهایی مثل چین با پایین نگه داشتند نرخ برابری در مقابل دلار - به‌صورت مصنوعی - تمدید و از لحظه‌لحظه آن استفاده‌شده است.

کلید طلایی ورود و فتح بازارهای جدید، بازاریابی و بازارسازی اصولی در کشورهای منطقه با برنامه‌ریزی بلندمدت، واقع بینانه و دید استراتژیک است.

شرکت آشوش اربیل افتخار دارد در کنار نمایندگی انحصاری برندهای برتر اروپایی، زمینه‌ساز ورود شرکت‌های برتر ایرانی تفریحات به عراق و اقلیم کردستان بوده و برای گسترش و حفظ بازار در بلندمدت تلاش نماید.

متأسفانه برای صادرات در اغلب صنایع کشور و به‌ویژه صنعت تفریحات، تعریف و هدف‌گذاری مشخصی انجام‌نشده و عملاً با روش‌های سنتی انجام می‌شود.

روش‌ها اغلب مبتنی بر یکی از دو روش زیر هستند:

۱. فروش به شرکت‌ها یا خریداران در شهرهای مرزی و حمل به داخل کشور مقصد و فروش به خریدار نهایی.

۲. مراجعه خریداران کشور مقصد به نمایشگاه‌های تخصصی در ایران یا حتی پرس‌وجو از شهربازی‌های شهرهای مرزی برای برقراری تماس با سازنده که درنهایت از طریق واسطه انجام می‌شود

یعنی در عمل، به‌ندرت می‌توان مثالی از یک سازنده ایرانی در صنعت تفریحات یافت که روشی مدرن یا حداقل اصولی برای بازاریابی و بازارسازی در کشور هدف دنبال کند:

۱. وب‌سایت سازنده‌ها حتی به زبان فارسی به‌روز نیست. لیست محصولات و تصاویر یا قدیمی یا حتی کپی شده از سایر همکاران یا نخستین نتیجه جست‌وجو در اینترنت است.

اغلب شماره تماس و ایمیل سازنده هم به‌روزرسانی نمی‌شود

۲. بسیار مهم است که کاتالوگ یا وب‌سایت به زبان‌های کشورهای همسایه ترجمه و ارائه شود: عربی، کردی، ترکمنی، تاجیکی و ترکی استانبولی

۳. تقریباً هیچ سازنده ایرانی - ولو سازنده‌های طراز اول و صاحب‌نام - از عکاسی صنعتی و حرفه‌ای برای محصولات خود استفاده نمی‌کند و در بهترین حالت تصاویر هنگام نصب یا تست استفاده می‌شود

۴. به برند‌سازی توجهی نمی‌شود

نکته دیگری که قابل‌توجه است، سیاست‌های کلی در طراحی دستگاه‌های بازی است که در رابطه با آن‌ها باید به نکات مهمی توجه کرد.

دستگاه‌های تولید داخل ما اغلب فاقد "تم" مشخص و تعریف‌شده هستند. با توجه به مخاطب کودک، نوجوان، جوان و والدین بسیار مهم است که تم درست و مناسب برای دستگاه تعریف و اجرا شود. نکته‌ای نسبتا ساده و کم هزینه که باعث می‌شود محصولات کشور همسایه - ترکیه - علی رغم تفاوت نرخ ۲۰۰ تا ۴۰۰ درصدی با محصولات ما همچنان در کشورهای همسایه خریدار داشته باشد؛ در حالیکه قدمت نقاشی، فایبرگلاس‌سازی و مجسمه‌سازی تزیینی در کشور ما بیشتر از ترکیه و هزینه اجرای آن به مراتب کمتر است.