صنعت «خود جوش» تفریحات!

علی رمضانی - تولیدکننده تجهیزات شهربازی و مدیرعامل گروه صنعتی معراج

 

تفریحات نیوز - صنعت تفریحات در ایران به نظرم حالت خودجوش دارد. هیچوقت هیچ کمکی از طرف دولت و نهادهای مربوطه برای فعالان این عرصه وجود نداشته و همکاران ما بر اساس منافع بخش خصوصی و نگاه صنعتی  به این صنعت روی آوردند.

مسیر توسعه همواره به درستی طی شده و من معتقد هستم که سال به سال نسبت به گذشته پیشرفت داشتیم. البته نباید فراموش کرد که تمام صنایع، بخش خصوصی همواره به مشارکت دولت نیاز دارد. البته نه در قالب دخالت بلکه در قالب حمایت و نظارت!  آن جور که تجربه نشان داده، یکی از اصولی‌ترین کارهایی که دولت می‌تواند انجام دهد این است که، برای شرکت در مزایده‌های مجموعه‌های تفریحی اولویت‌هایی قرار دهد تا هر کسی با هر رزومه‌ای توان شرکت در این مزایده‌ها را نداشته باشد.

در شرایط فعلی در بیشتر این مزایده‌ها افرادی با تجربه و با رزومه کاری موفق نمی‌توانند شرکت کنند. این در حالی است که برخی دیگر بدون هیچ گونه اطلاعات فنی نسبت به بخش‌های مختلف صنعت تفریحات و بدون هیچ تجربه‌ای به راحتی با دست خالی پا به این عرصه می‌گذارند.

در گذشته موضوعات مربوط به استاندارد چندان مطرح نبود و فعالیت ها اغلب بر اساس تجربه همکاران بود. اما از زمانی‌که استاندارد اجباری شده باعث شد تا صنعت تفریحات در حوزه تجهیزات شهربازی و پارک‌ها سروسامان گرفته و تا حدی رونق داشته باشد. در ادامه مسیر البته به یک سازوکار ویژه و تخصصی برای انسجام بیشتر این حوزه نیاز داریم.

خوشبختانه تفریحات ما بسیار کم‌خطر شده و تلفات ندارد، اما این امر به این دلیل نیست که ما استانداردهای خوب و به‌روزی داشته باشیم. تنها دلیلی که وجود دارد این است که دستگاه‌های ما آنچنان پیشرفته و هیجان‌انگیز نیست که بخواهد خطرآفرین باشد.