جای خالی بازاریابی اصولی در صنعت تفریحات

 سجاد طاهریان - فعال حوزه تولید تجهیزات شهربازی

از مهم‌ترین مشکلاتی که یک تولیدکننده در کشور با آن روبه‌روست؛ مشکل «فروش» و«نحوه‌ی بازاریابی » محصول تولیدشده است.

taherian01.jpg

فارق از هرچیزی باید مشکل فروش از دو جهت مورد بررسی قرار گیرد:

یک ـ اینکه کشور، دولت و مسئولان استراتژی خاصی برای فعالان در صنایع مختلف ندارند، همچین هیچ ساماندهی در حوزه تولید و واردات این صنایع صورت نگرفته. می‌توان اذعان داشت که در برخی صنایع مافیا و باندبازی وجود دارد و به بخش‌های خصوصی آنچنان اجازه فعالیت نمی‌دهند.

دو ـ بخش دیگری از مشکل فروش مربوط به واحدهای تولیدکننده است. درواقع شرکت‌های تولیدکننده می‌بایست قبل از تولید محصول مورد نظر درباره تولید، نحوه‌ی فروش و نحوه‌ی بازاریابی آن محصول به خوبی مطالعه و راهکار به‌دست آورند. برخی از علاقه‌مندان به واردات با شرایط مالی مناسب قبل از توجه و اهمیت دادن به نحوه فروش و بازاریابی محصول خود اقدام به واردات می‌کنند اما متاسفانه پس از واردات با چالش‌های بعدی آن مواجه می‌شوند.

وقتی این واردکننده با مشکل فروش روبه‌رو می‌شود در نخستین قدم نرخ محصول رو تا حدی پایین می‌آورد و این امر به خودی‌خود باعث افت شدید حاشیه سود محصول می‌شود و نهایتا برای فروش بهره‌بردار اصلی رو مورد هدف قرار می‌دهد. در این بین بحث خدمات این محصول بی‌پاسخ می‌ماند و مشکلی جدید برای فروش آن ایجاد می‌شود.

سه ـ از دیگر مشکلات پیرامون این حوزه می‌توان به «واردات بی‌رویه » اشاره کرد که خود عاملی برای فروش ناموفق محصول است. حال راه‌حل این است که دولت در این زمینه تولیدکننده را حمایت کند و مانع واردات بی‌ثمر شود. اما متاسفانه دولت نه تنها حمایت نمی‌کند بلکه در طی زمان ارائه و تحویل مجوزهای تولید و آغاز به کار، فشارهای طاقت‌فرسایی را وارد می‌کند و درنتیجه ادامه‌ی پروژه‌ی تولید و انبوه‌سازی آن محصول برای عوامل آن امری بی‌فایده و امکان‌ناپذیر خواهد بود.

اگر دولت بتواند در قالب ارائه بسته‌های حمایتی از تولیدکنندگان حمایت کند، این تولیدکنندگان بجای مبارزه با تهدیدهایی که در پیش رو دارند، سعی می‌کنند بخش فروش محصولات خود را تقویت کنند و یا به بحث آموزش کارکنان خود رسیدگی بیشتری کنند.

انتظار می‌رود که اگر قرار است بسته‌های حمایتی به تولیدکنندگان و فعالان این صنعت ارائه شود، این خدمات و حمایت‌ها از طرف برگزیدگان فعالان این صنعت و درواقع انجمن فعالان صورت گیرد نه از طرف نهادهای دیگر.